Очакването и раждането на дете е един от най-вълнуващите периоди в живота! Това е времето, когато с трепет наблюдаваме развитието на новия живот и промените в собственото си тяло. При бременност настъпват съществени изменения в целия организъм, включително и в най-големия орган-кожата.
Бременноста често идва с неповторима сияеща кожа и коса по-гъста и красива от всякога. Понякога обаче, промененият хормонален баланс, промените в циркулацията и имунната система може да доведат до различни проблеми с кожата, косата, ноктите и кръвоносните съдове. В повечето случаи тези изменения са съвсем нормални и очаквани и бързо отшумяват след раждането. Въпреки това, трябва да знаем, че бременността е много специален период, който изисква специална грижа за кожата, за да я поддържаме здрава и безпроблемна. Добре е да сменим козметиката с натурална, без изкуствени аромати и химически добавки. Основната задача в този период е грижа за кожата с използването на натурални средства, осигуряване на максимална хидратация и ефективна защита.
Розов блясък
Кожата на бременните придобива този сияещ вид благодарение на увеличения кръвен обем и засиленото кръвообръщение. Количеството на кръвоносните съдове е увеличено, а кожният метаболизъм се ускорява. Вследствие се активизира и мастната секреция, която придава на кожата специален блясък и свеж вид. Този тип кожа се поддържа лесно и не изисква особени грижи, освен добра хидратация.
Промени в кръвоносните съдове
В други случаи обаче, разширените кръвоносни съдове може да доведат до появата на съдови звезди, варикозни промени, зачервяване и оточност по лицето. Балансираната диета и приемът на витамини, заздравява съдовата стена и намалява отоците. Избягването на продължително седене, осигуряването на добра физическа активност с подходящи упражнения, ходене и плуване улесняват кръвотока и намаляват оплакванията.
Акне
При жените с проблемна кожа, склонни към акне, хормоналните промени и засилената мастна секреция може да предизвикат изостряне на състоянието и да доведат до появата на комедони и пъпки. Обичайните средства за лечение на акне, като ретиноиди, антибиотици и салицилова киселина са противопоказани по време на бременност, тъй като може да навредят на плода. Правилното почистване предотвратява запушването на порите и намалява прекаленото омазняване.
Измивната пяна за мазна и смесена кожа е особено подходяща при проблемна кожа. Съдържа зелен чай, който подсушава и свива порите. Био розовата вода в нея, редуцира омазняването, почиства запушените пори, намалява възпалението и действа възстановяващо и хидратиращо. Пяната е напълно натурална, не съдържа синтетични аромати, оцветители, парафин, петролни и силиконови деривати, GMO и може безопасно да се използва при бременност.
Суха и чувствителна кожа
Високите нива на хормони и повишеното кожно кръвоснабдяване по време на бременността може да доведат до повишена чувствителност и по-лесно раздразнение на кожата. С напредването на бременността, кожата на корема, се разтяга и това също предизвиква дискомфорт, чувство на стягане и сърбеж. Кожата през този период е по-суха от нормално и има нужда от специални овлажняващи средства.
За поддържане на нормалния воден баланс на кожата по време на бременността може да се използва Хидратиращ лосион за ръце и тяло, серия GLOW. Ензимно активираните мастни киселини, които се съдържат в серията GLOW проникват бързо в дълбочина, подобряват хидратацията и еластичността на кожата и имат доказан ефект против образуването на стрии.
Почистването на кожата също трябва да е максимално деликатно, за да не се наруши допълнително бариерната функция. За по-чувствителната и суха кожа е подходяща Измивната пяна за лице с успокояващо алое и розова вода, които не само деликатно почистват, но редуцират възпалението и нормализират pH. Веднага след почистването на лицето може да нанесем хидратиращи кремове:
Съдържат ниско-молекулярна хиалуронова киселина, която лесно се абсорбира, подобрява бариерната функция и прави кожата мека, еластична и добре хидратирана. Незаменимите мастни киселини олеинова, палмитинова, линолова, линоленова овлажняват и повишават еластичността и антиоксидантната защита на кожата.
Във възрастта до 30 години може да се използва:
Стрии
Срещат се в около 55-90% от бременните. Представляват линейни белези по кожата в областите подложени на най-голямо разтягане – корема, гърдите, бедрата и хълбоците. Най-често се появяват в края на втория и началото на третия триместър. Стриите първоначално са с розово-червен цвят, постепенно стават надигнати, удължават се и се разширяват (striae rubra). След няколко месеца и особено след раждането стриите започват избледняват, намаляват размерите си и стават по-назабележими, но никога не изчезват напълно. Паралелно на линиите на разтягане на кожата остават атрофични, сребристо-бели линейни белези (striae alba). Най-често стрии се наблюдават при бременни в по-млада възраст, първа бременност, при наличие на голям плод и особено при повишено тегло преди и по време на бременността. Влияние на образуването на стрии оказват някои генетични фактори, расови особености, структурата на кожата и фамилното предразположение. Въпреки, че не представляват медицински проблем, стриите понякога са съществен козметичен проблем, тъй-като може да останат за цял живот. Стриите най-често са безсимптомни, но понякога могат да причинят парене, сърбеж или дискомфорт.
Причината за появата на стрии е многофакторна и включва действието на физически (разтягане) и хормонални фактори (адренокортикоидни хормони, естроген и релаксин) върху еластичните влакна на кожата. В областта на стриите се наблюдава изтъняване и атрофия на дермата и епидермиса, намаляване и промяна в структурата на колагена, дезорганизация, скъсяване и изтъняване на еластичните фибри. Лечението на стриите е по-успешно, ако започне в ранните стадии на развитието им. Тъй-като периода на бременността и кърменето ограничават терапевтичните възможности, най-добре е да се вземат превантивни мерки и не се допусне тяхното образуване.
Клиничните проучвания показват, че някои вещества могат да действат превантивно по отношение на стриите – екстракт от Centella asiatica, алфа-токоферол, есенциални мастни киселини, хиалуронова киселина, пантенол, ментол. Счита се, че тези вещества повишават устойчивостта към разтягане и противодействат на атрофията, стимулирайки синтеза на колаген от фибробластите. Козметичните средства се нанасят с помощта на лек масаж, което има допълнително позитивно въздействие. Физическата активност също пречи на образуването на стрии, като регулира телесната маса. Укрепването на коремните мускули с подходящи упражнения поема натиска от растящата матка и намалява разтягането на кожата.
Био пухкаво масло ЗАЩИТА ОТ СТРИИ е един напълно безопасен продукт, който също може да се използва профилактично по време на бременност и кърмене за предпазване от образуване на стрии.
Съдържа 100% натурални масла:
Хиперпигментация
Увеличената кожна пигментация е един нормален процес, съпътстващ бременността. Хиперпигментацията е по-изразена при жените с по-тъмен фототип и засяга предимно ареолите, областта под мишниците и интимната зона. Понякога в този период се засилва и пигментацията на бенките, луничките и някои белези. От потъмняването на linea alba, разположена в средата на корема под пъпа се образува тъмна линия – linea nigra. В допълнение при всеки две от три бъдещи мами може да се появят пигментирани петна на челото, бузите или врата, наречени мелазма или хлоазма. Кожата, засегната от мелазма е по-чувствителна на действието на естрогените, прогестерона и алфа-меланоцитостимулиращия хормон, които по време на бременност са увеличени. Слънцето, ултравиолетовите лъчи и даже видимата светлина засилват хиперпигментацията, затова използването на високо-потентна слънцезащита, с широк спектър на действие (УВ-А и УВ-Б) е задължително! Всякакви терапевтични средства повлияващи хиперпигментацията при мелазма са противопоказани по време на бременността. Успокояващ е фактът, че в повечето случаи след раждането този проблем постепенно отшумява. Възможностите за лечение след приключване на периода на бременност и кърмене също са по-големи.
За нежна и безопасна защита и превенция на хиперпигментациите помага Слънцезащитна формула за лице и тяло. Съдържа изцяло натурални съставки и нано цинков оксид, който осигурява надеждна УВ-А и УВ-Б защита. Органичните масла от семена на малина, камелия, жожоба, синя слива, броколи, краставица, баобаб и облепиха имат хидратиращо и успокояващо действие. Те са наситени с естествени витамини, антиоксиданти, фитостероли и флавоноиди. Освен, че блокират и неутрализират свободните радикали, те
абсорбират част от енергията на слънцето и физически блокират ултравиолетовите лъчи. Предотвратяват фотостареенето и възстановяват кожата от натрупалото се фотоувреждане.
Бременност след 40
Бременността след 40 е нещо съвсем обичайно и естествено в днешно време. В тази възраст процесите на стареене на кожата вече са започнали и това ще продължи с пълна сила и през бременността. Най-вероятно повечето от дамите са започнали да използват по-активно подмладяваща козметика, което е задължително след 33-35 години. За съжаление много от продуктите с анти-ейдж насоченост не могат да бъдат използвани през периода на бременността и кърменето. Затова те трябва да бъдат заменени с натурална козметика съдържаща пептиди, антиоксиданти, церамиди, алфа-хидрокси киселини и хиалуронова киселина.
Маслата са задължително допълнение към козметиката, за всички, които искат да забавят времето и да поддържат кожата си гладка, нежна и сияйна. PUGA серум, от козметичната линия на Руми, стимулира обновлението на кожата и се бори със стареенето и е формулиран специално за бременни дами. Той е 100 % натурален и не съдържа етерични масла, което го прави безопасен за използване в периода на бременност и кърмене. Серумът е подходящ за чувствителна и проблемна кожа склонна към акне. Притежава мощен подмладяващ ефект като стимулира производството на нов колаген, заглажда бръчките и има лифтинг ефект.
Можем да съхраним своята привлекателност в продължение на деветте месеца очакване и след раждането! Когато полагаме адекватни грижи и използваме подходящи козметични средства осигуряваме не само красив вид на кожата си, но и здравето на своето дете!
Използвана литература:
1.Tunzi M, Gray GR. 2007. Common Skin Conditions During Pregnancy. Am Fam Physician 75(2):211-218.
https://www.aafp.org/afp/2007/0115/p211.pdf
2. B. Farahnik, K. Park, G. Kroumpouzos, J. Murase Striae gravidarum: Risk factors, prevention, and management International Journal of Women's Dermatology, Volume 3, Issue 2, 2017, pp. 77-85
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352647516300272?via%3Dihub
3. E Ersoy, A Ozgur, E Celik, A Tokmak, S Ozler, Y Tasci. Is it possible to prevent striae gravidarum?
Journal of the Chinese Medical Association, Volume 79, Issue 5, 2016, pp. 272-275 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1726490116300016
4. Vora RV, Gupta R, Mehta MJ, Chaudhari AH, Pilani AP, Patel N. Pregnancy and skin. J Family Med Prim Care. 2014;3(4):318–324. doi:10.4103/2249-4863.148099 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311336/
Запиши се за нашия нюзлетър и ще получаваш първа специални предложения и полезна информация, които няма да видиш във Фейсбук или магазина.