„Прегърни ме силно“, ревю от Бела Чолакова

„Винаги съм била запленена от човешките отношения. Отраснах в Англия, където баща ми държеше кръчма, и голяма част от времето си съзерцавах как хората се срещат, говорят, пият, карат се, танцуват, флиртуват. В центъра на тогавашния ми живот обаче бяха отношенията на родителите ми. Наблюдавах ги безпомощно как унищожават и брака си, и себе си. Повтарях си, че романтичната любов е илюзия и капан; че ми е по-добре сама, свободна и необвързана. Но след време, разбира се, се влюбих и омъжих. Колкото и да я отблъсквах, любовта все пак ме достигна. Какво е това загадъчно и могъщо чувство, което успя да надвие спомена за родителите ми, но и да усложни собствения ми живот? Чувството, което като че ли за мнозина от нас е основният извор на радост, но и на страдание? Всъщност има ли път през лабиринта, водещ към дълготрайната любов?“.

С тези думи започва една от изключително важните книги в съвременната терапия. С продадени над един милион екземпляра по цял свят „Прегърни ме силно. Седем разговора за любов за цял живот“ от д-р Сю Джонсън е един от най-важните наръчници за двойки. Самата д-р Джонсън е наричана „най-добрият терапевт за двойки в света“. Тя е създател на метода Емоционално фокусирана терапия – новаторски и изключително успешен метод за изграждане на по-здрави и сигурни връзки.

Д-р Сю Джонсън изследва любовта в нова светлина, емоционалния отклик като ключ към любовта за цял живот. Нейните седем разговора за любов за цял живот се фокусират върху: разпознаване на негативните диалози, откриване на слабите места, преосмисляне на труден момент, емоционална ангажираност и свързване, прощаване за нараняванията, свързване чрез секс и докосване, как да запазим любовта жива. Авторката учи как любовта има силата да лекува травматични рани, как се осъществява окончателното свързване и как да направим любовта своя последен пристан.

„Със своя революционен метод на Емоционално фокусирана терапия д-р Сю Джонсън разбива закостенелите вярвания, че трябва да сме напълно независими и самодостатъчни дори и в най-близките си отношения. Според нейната теория, потвърдена от над 30 години успешна практика на терапия на двойките и множество научни изследвания, човек може да разгърне целия си потенциал като личност и да бъде удовлетворен именно в близки отношения с други хора. Съвременните невронауки безспорно доказват, че нуждата от близост е универсална вродена потребност на всички човешки същества. Сю Джонсън променя разбирането за любовта като неясна стихия, неподлежаща на контрол, към осъзнаването, че можем, подобно на всяка друга наука, да изследваме любовта, да я познаваме и разбираме. И най-вече да я създаваме в отношенията си и да я поддържаме – категорична е Елена Кръстева, съосновател на Център за емоционално фокусирана терапия – България. – Дълбоко сме убедени, че методът има силата да носи истинска близост и усещане за свързаност на хората, особено в тези неспокойни и несигурни времена. Изключително полезното на тази книга е, че тя представя разработена и изпробвана програма за подобряване на партньорските отношения по толкова ясен и разбираем начин, че всеки читател може да я приложи в личните си отношения.“

Д-р Сю Джонсън е била директор на Институт за двойката и семейството в Отава (Канада) и на Международен център за качествена грижа в Емоционално фокусираната терапия, а също така и преподавател по клинична психология в Университета на Отава и в Университета Alliant – Сан Диего, Калифорния, както и преподавател по клинична психиатрия в Университета на Британска Колумбия. Била е почетен член на Американската психологическа асоциация и е получила многобройни почести за своята професионална работа, включително награда за „Изключителен принос в областта на фамилната терапия и терапията на двойката“ от Американската асоциация за брачна и фамилна терапия, както и награда за „Съществено изследване върху семейната терапия“ от Американската академия по фамилна терапия. През 2016 г. е избрана за Психолог на годината от Американската психологическа асоциация.