Почистващите балсами – нежна грижа за кожата, от д-р Вяра Димова

Почистването с козметични средства е неизменна част от ежедневната грижа за кожата независимо от възрастта или сезона. Почистването има ключово и дори терапевтично значение, особено при често използване на грим, при чувствителна и компрометирана кожа или при необходимост от лечение с локални медикаменти.

Всеки ден на повърхността на кожата и в кожните пори се натрупват различни замърсявания – прах, остатъци от грим и декоративна козметика, себум, мъртви рогови клетки, различни микроорганизми и техните отпадни продукти. Редовното почистване на кожата я предпазва от развитието на патогени, стимулира нейното обновяване и повишава ефективността на останалите козметични средства.

Почистващите технологии са изминали дълъг път от създаването си до сега. В настоящето, елементарното почистване е достигнало нови измерения, обогатено с по-деликатно действие и прибавяне на подхранващи и овлажняващи съставки. За да бъдат полезни за кожата модерните почистващи средства трябва да имат нежно действие, да минимизират увреждането на кожната бариера, да доставят полезни съставки, които подобряват хидратацията, здравината и външния вид на кожата.

Почистващите средства създават емулсия от замърсявания, мазнини и микроорганизми на повърхността на кожата, която впоследствие се отмива без усилие. По време на този процес се осъществява комплексно взаимодействие между почистващото средство, кожната бариера и рН.

Твърде активните детергенти увреждат кожните липиди и протеини и водят до стягане, сухота, раздразнения и сърбеж. Докато почистването с алкални сапуни нарушава бариерните функции и повишава рН, течните почистващи средства осигуряват по-нежна грижа, комбинирайки сърфактанти и овлажнители с ниско рН. Почистващите продукти на основата на масла не само съхраняват бариерните функции и поддържат естествения баланс на рН, но и обогатяват кожата с антиоксиданти и анти-айдж съставки, които подобряват текстурата и подмладяват кожата.

Какви са предимствата на балсамите за почистване?
Почистващият балсам не само нежно и ефективно сваля грима, но и третира кожата с луксозни масла и аромати. Балсамът овлажнява и подхранва кожата. Почистващите балсами са доста щадящи и не изсушават или дразнят чувствителната кожа. Напротив, след използването им кожата е мека и хидратирана. Нежният масаж стимулира кръвообращението и подготвя кожата за по-добро усвояване на останалата козметика.

На пръв поглед, почистващите балсами не са най-добрия вариант за мазна или склонна към акне кожа, защото съдържат масла. Твърде често, обаче медикаментите за лечение на акне изсушават и дразнят кожата. В такъв случай, спокойно може да се използва почистващ балсам вечерно време, няколко пъти седмично. Ненаситените мастни киселини от себума дразнят кожата и предизвикват свръхвроговяване и появата на комедони. Балсамите отстраняват нежеланите мазнини и овлажняват, без да пресушават кожата и да стимулират допълнително себумната секреция.

Как работи почистващият балсам?
Почистващият балсам е съставен от масла и има плътна консистенция, но в момента на нанасяне върху кожата се разтапя и втечнява. При добавянето на вода се получава фина емулсия, която работи бързо и ефективно. Почистващите балсами с лекота разтварят упорития грим и по-плътните слънцезащитни продукти, които трудно се отмиват с вода. Кожата остава добре подготвена за нанасяне на следващата стъпка от ежедневната козметична грижа.

Какви масла съдържат почистващите балсами ?
В състава на почистващите балсами се включват различни масла. Изборът им зависи от типа кожа.
• При суха и лющеща се кожа е подходящо използването на масла от макадамия, авокадо, бадем, пшеничен зародиш, кайсиеви ядки и жожоба.
• При мазна или комбинирана проблемна кожа е добре балсамът да съдържа масла от гроздови семки, вечерна иглика, лешник, облепиха, баобаб, черен тамян.
• При нормална кожа, добър ефект има използването на масла от семена от кайсия, бадем, семена от ягода и жожоба.
• При липса на тонус и повяхнала кожа, нуждаеща се от витамини избираме балсам с някои от следните масла: Масло от шипка, бурити или облепиха.
• При чувствителна кожа може да изберем масло от авокадо, арника или семена от кайсия.
• За зрялата кожа, фаворит са маслата от арган, вечерна иглика, облепиха и шипка.

Почистване на проблемната кожа

Чувствителна кожа
Установено, че повече от 40-50% от жените имат чувствителна кожа. По дефиниция този проблем се изразява в усещане за дискомфорт, стягане, парене или сърбеж без видими клинични белези на възпаление или кожно раздразнение. Чувствителната кожа типично е свързана с изразена сухота, намалена секреция на себум, понижено съдържание на липиди и нарушени бариерни функци, повишена пропускливост за вещества и изразен имунен отговор. При този тип кожа, използването на деликатни измивни средства, без ексфолианти и абразивни вещества и то в комбинация с по-хладка вода е от ключово значение.

Розацеа
Правилната кожна грижа е важен елемент при лечението на розацея. Задължително е почистването на кожата да става с недразнещи продукти, тъй като всяко раздразнение може да влоши симптомите.

Акне
Въпреки, че почистването на кожата при акне няма самостоятелен лечебен ефект, то е важна част от общото лечение. Много често прекомерното използване на агресивни измивни средства предизвиква сухота и парадоксално свръхпроизводство на себум.
Измиването с почистващ балсам е най-деликатният способ за отстраняване на замърсяванията при проблемна кожа.

The Balm

The Balm е най-новото предложение на Руми Илиева за по-ефективно почистване на кожата. В него са събрани масла, подходящи за всички типове кожа, както и за проблемна и чувствителна кожа. Акцент в балсама е комплекс от много специални масла:

Масло от таману (Calophyllum Tacamahaca Seed Oil)
Маслото от таману е богато на подхранващи и овлажняващи мастни киселини (40% олеинова киселина- подобрява еластичността и омекотява; 35% линолова киселина – добавя анти-ейдж ефект и редуцира фините линии, 15% палмитинова – омекотява и успокоява; 11% стеаринова- подпомага почистването на кожата). Съдържа калофилова киселина, флавоноид с изразени регенеративни и противовъзпалителни свойства. Подходящо е за използване при всички типове кожа: от мазна и склонна към акне до суха, увредена и чувствителна кожа. Има терапевтичен ефект при нарушена бариерна функция при екзема, псориазис и атопичен дерматит. Маслото от таману предпазва малките капиляри от увреждане и е безопасно за използване при разширени капиляри и розацея. В допълнение има антибактериални и противогъбични свойства.

Масло от рицин (Ricinus Communis Seed Oil)
Маслото от рицин съдържа мононенаситената рицинова киселина, която има изразен противовъзпалителен ефект. Рициновото масло подтиска възпалителните процеси, редуцира бактериите и успокоява раздразнената кожа. Това го прави особено ефективен при проблемна кожа, склонна към акне. Подпомага кожната регенерация, овлажнява и подпомага отпадането на мъртви клетки. Играе ролята на емолиент и оклузивен агент и предотвратява загубата на вода.

Арганово масло (Argania Spinosa Kernel Oil).
Аргановото масло има изразени хидратиращи свойства, при това без да запушва порите. Има комедогенен индекс 0-1 и може безпроблемно да се използва при наличие на акне. Аргановото масло е с нежно действие и може да се използва директно върху кожата, дори при много чувствителна кожа, екзема и псориазис. Съдържанието на мастни киселини е добре балансирано 45-55% олеинова, 28-36% линолова, 10-15% палмитинова и 5-7% стеаринова киселини. Високият процент линолова киселина осигурява противовъзпалителен и антибактериален ефект. Богато е на витамини А и Е, минерали и антиоксиданти, омекотява и ревитализира кожата.

Витамин Е
Витамин Е намалява образуването на комедони, подтиска развитието на Propionibacterium acnes и редуцира възпалението на кожата оказвайки благоприятно въздействие при акне. Витамин Е е ефективен антиоксидант, който не само предпазва кожата от свободните радикали, но прави маслата по-стабилни и удължава живота им.

Как да използваме почистващия балсам THE BALM – балсам за премахване на грим и дълбоко почистване?
Тъй като почистващият балсам е съставен от масла, неговата консистенция е по-плътна. След загребването на малко количество продукт с пръсти или шпатула се разтрива леко между дланите, докато се затопли и втечни. Нанася се върху лицето и се втрива нежно с леки масажиращи движения за около минута, докато гримът се разтвори добре. Загребва се със сухи ръце и се нанася на сухо лице. След навлажняване на ръцете, масажираме повторно. Продуктът придобива консистенция на крем, който нежно се отстранява с помощта на естествена гъба, влажна мека кърпа или се изплаква обилно с вода.

Почистването може да приключи с тази стъпка, но при желание за по-дълбоко почистване може да се приложи така популярният Double cleansisng method – Метод за двойно почистване. Това е метод, който прави почистването още по-ефективно, чрез добавяне на втори почистващ препарат като пяна или гел. За втория етап на измиването може да използваме Измивна пяна за лице с хидратиращи и успокояващи свойства според типа кожа:

За мазна и смесена кожа: със зелен чай, който подсушава и свива порите.
За суха и нормална кожа: с хиалуронова киселина, подпомагаща хидратацията.
За чувствителна кожа: с алое вера и пребиотик с меко и успокояващо действие.


Използвана литература:
1. Draelos ZD. The effect of a daily facial cleanser for normal to oily skin on the skin barrier of subjects with acne. Cutis. 2006;78(1 Suppl):34-40.
2. Draelos ZD. The effect of Cetaphil Gentle Skin Cleanser on the skin barrier of patients with rosacea. Cutis. 2006;77(4 Suppl):27-33.
3. Kuehl BL, Fyfe KS, Shear NH. Cutaneous cleansers. Skin Therapy Lett. 2003;8(3):1-4.
4. D. Diaz, C. Ditre, The Effect of Cleansers on the Skin Microbiome, Practical Dermatology,
https://practicaldermatology.com/articles/2020-apr/the-effect-of-cleansers-on-the-skin-microbiome/pdf
5. Ananthapadmanabhan KP, Moore DJ, Subramanyan K, Misra M, Meyer F. Cleansing without compromise: the impact of cleansers on the skin barrier and the technology of mild cleansing. Dermatol Ther. 2004;17 Suppl 1:16-25. doi:10.1111/j.1396-0296.2004.04s1002.x
http://www.scientificspectator.com/documents/personal%20care%20spectator/Cleansing%20without%20Compromise.pdf